اخبار

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. اخبار

بازدید از مجموعه آزمایشگاه‌های ماهواره پیام امیرکبیر

همانگونه که پیش از این اعلام کرده بودیم، صبح امروز با پیگیری و تلاش تیم اجرایی مسابقه منظومه و به همت اعضای تیم ماهواره پیام امیرکبیر، اعضای تیم‌های شرکت‌کننده در مسابقه از مجموعه آزمایشگاه‌ها و اتاق تمیز ماهواره پیام امیرکبیر بازدید کردند.
در ابتدا آزمایشگاه کنترل حرارت ماهواره مورد بازدید قرار گرفت. در این آزمایشگاه محفظه تست حرارتی ماهواره و همچنین عایق‌های حرارتی چندلایه توسط آقای دکتر نجفی برای بازدیدکنندگان توضیح داده شد.


سپس به آزمایشگاه سازگاری الکترومغناطیسی رفتیم و توضیح تست‌هایی که در این مرحله روی ماهواره انجام می‌شود را از متصدی آزمایشگاه شنیدیم. در این آزمایشگاه یک اتاق با دیوارهای جاذب امواج الکترومغناطیسی وجود دارد که به بررسی عملکردهای ماهواره در شرایط عدم وجود امواج مزاحم الکترومغناطیسی کمک می‌کند.


سپس از مجموعه اتاق تمیز ماهواره پیام و مدل مهندسی این ماهواره بازدید کردیم و سرکار خانم دکتر صدقی از مدیران پروژه ماهواره پیام توضیحات مفصلی درباره زیرسیستم‌های ماهواره پیام و سختی‌ها و مشکلاتی که در طول پروژه با آن مواجه شده بودند ارائه دادند.


پس از آن به آزمایشگاه شیکر ماهواره رفتیم که در آن تست‌های ارتعاشات و اعمال شتاب روی ماهواره پیش از پرتاب انجام می‌شود.


در نهایت جناب آقای دکتر صفوی، مدیر پروژه ماهواره پیام امیرکبیر فرآیند طی شده برای طراحی این ماهواره و جزئیات ماموریت و تغییراتی که در طول مسیر اجرای پروژه اعمال شد را برای شرکت‌کنندگان در بازدید ارائه کردند.


همچنین جناب آقای دکتر براری، ریاست سازمان فضایی نیز با حضور در جمع بازدیدکنندگان از اهمیت تشکیل و توسعه استارتاپ‌ها در عرصه صنعت فضایی و بازار بزرگی که در این حوزه وجود دارد سخن گفتند و بر اهمیت توسعه منظومه‌های ماهواره‌ای برای جذب بازارهای در حال رشد مانند اینترنت اشیا تاکید کردند.


در پایان از جناب آقای دکتر صفوی، سرکار خانم دکتر صدقی، جناب آقای دکتر نجفی و سایر اعضای تیم ماهواره پیام امیرکبیر که میزبان ما بودند و برای این بازدید 5 ساعته زحمات فراوانی کشیدند تشکر و قدردانی می‌نماییم.

گالری تصاویر

فهرست