معرفی مسابقه

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. معرفی مسابقه

پرتاب ماهواره­ ها در نیمه دوم قرن بیستم و توسعه ماهواره­ های ناوبری، امکان ناوبری دقیق و آسان را به وجود آورد. پرتاب ماهواره ­های سامانه موقعیت‌یاب جهانی و تشکیل منظومه­ ای از این ماهواره ­ها مشکل تشخیص دقیق موقعیت، سرعت و زمان را صرف نظر از موقعیت، شرایط آب و هوایی و ساعت روز حل کرد و باعث شد مکان­ یابی نه تنها برای کشتی­ ها و هواپیما ها بلکه برای مردم عادی هم بسیار ساده ­تر شود تا جایی که امروزه تصور رفتن از جایی به جای دیگر بدون استفاده از نقشه‌های آنلاین و سامانه‌های موقعیت‌یاب بسیار سخت و دور از ذهن است. حل مشکل ناوبری جهانی تنها یکی از کاربردهای منظومه ماهواره­ هاست و از کاربردهای دیگر آن می­توان به ایجاد پوشش جهانی و یا منطقه­ ای برای تصویربرداری، مشاهده زمین و حتی ایجاد پوشش اینترنت و بسیاری کاربردهای دیگر اشاره کرد.

استفاده از خدمات ماهواره­ ای علاوه بر اینکه زندگی روزمره را برای خیلی از انسان­ ها ساده ­تر و دلپذیرتر می­ کند نیازمندی­ های بخش­ های صنعتی و کشاورزی و . . . را نیز با سرعت و قابلیت اطمینان بیشتر مرتفع می­ کند. بر همین اساس میزان توجه به بخش فضایی در کشور ما در ده سال اخیر رشد قابل ملاحظه ­ای داشته و طراحی و ساخت ماهواره­ ها با کاربردهای مختلف و رسیدن به توانایی پرتاب ماهواره ­ها توسط متخصصان داخلی، باعث علاقه­ مند شدن صنایع داخلی به استفاده از خدمات ماهواره­ای شده است. در میان این صنایع، مسائل و چالش­ هایی وجود دارد که می­توان با استفاده از کاربردهای ماهواره­ ها و منظومه ماهواره ­ها، برای آن چالش­ ها راه حل­ های پایدار و قابل اطمینان پیدا کرد. به همین دلیل تصمیم برآن شد که با برگزاری یک مسابقه با هدف حل این چالش­ ها با استفاده از منظومه ماهواره ­ای، از یک سو توانایی متخصصان داخلی در حل یک ماموریت فضایی و طراحی مفهومی ماهواره­ ها سنجیده شود و از سوی دیگر با بیان نیازهای واقعی صنایع کشور و طراحی ماموریت­ ها بر اساس آن­ها گامی در حل مشکلات و رفع نیازهای کشور در زمینه­ های مختلف برداشته شود.

فرایند برگزاری مسابقه  

طی یک فراخوان گسترده در سطح کشور و تمرکز بر مخاطبان علم و فناوری در حوزه صنعت فضایی، از علاقمندان شامل دانشجویان، صنعتگران و متخصصان فناوری فضایی برای حضور در این  عرصه دعوت به عمل می‌آید.

پیش‌رویداد در آستانه شروع هفته جهانی فضا یعنی پنج‌شنبه 11 مهرماه برگزار خواهد شد که برای ثبت‌نام در آن باید از طریق وبسایت ایوند اقدام کنید. هدف از برگزاری پیش‌رویداد بررسی ایده‌ها، تعامل و ارتباطات و رفع ابهامات محورهای مسابقه خواهد بود.  ضمن اینکه اظهارات شرکتها در مورد اهمیت و ضرورت این بحث ارائه خواهدشد. کمی در مورد محورهای رویداد خواهیم گفت و  امکان شبکه‌سازی و تشکیل تیم توسط نیز توسط افراد شرکت کننده وجود خواهد داشت. لازم به ذکر است که حضور حداقل یک نماینده از هر تیم الزامی است!

پس از برگزاری این رویداد تیم‌ها با نهایی کردن اعضای گروه و تکمیل فرم‌های ثبت‌نام برروی وبسایت، کار خود را به صورت رسمی آغاز کنند. سپس باید پیشنهادیه طرح خود را طبق قالبی که در اختیارشان قرار می‌گیرد تهیه و روی سایت بارگزاری کنند. پیشنهادیه‌ها توسط تیم داوری مسابقه مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و تیم‌هایی که پیشنهادیه آن‌ها مورد تایید قرار بگیرد، مجوز حضور در مرحله طراحی مفهومی را دریافت خواهند کرد.

در مرحله بعد  از تیم‌ها خواسته می‌شود تا فازهای طراحی ماموریت، طراحی مفهومی و توسعه مدل کسب‌وکار را بر اساس اسناد فنی واسناد تجاری که در اختیارشان قرار می‌گیرد، انجام دهند.

در کنار پیشرفت‌های حاصله از رویداد کارگاه‌های توجیهی و آموزشی متناسب با نیاز تیم‌ها توسط افراد متخصص و مجرب برگزار خواهد شد.

در نهایت اسناد تحویلی توسط تیم داوری مورد ارزیابی قرار می‌گیرد اما نتایج داوری مرحله دوم تا مراسم اختتامیه به اطلاع شرکت‌کنندگان نمی‌رسد. در مراسم اختتامیه با حضور سازمان ها ضمن ارائه طرح‌ها، تیم‌های برتر معرفی شده و از آن‌ها تقدیر خواهد شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر، کتابچه راهنمای مسابقه را دانلود کنید.

فهرست